HFM

artykulylista3

 

10 znakomitych utworów na wakacje – plener

92 95 Hifi 07 2017 001

Kiedy znajdziemy się w plenerze, od razu przypominamy sobie sens i zasadność lata. Nieistotne, czy będzie to plaża nad Bałtykiem, czy na Karaibach. Nie ma znaczenia, czy chodzi o weekend nad jeziorem, tydzień na działce czy miesiąc w mglistych górach. Ten czas należy do nas i musimy go wykorzystać w 100 %. Najlepiej z dobrą muzyką.

Quo vadis Feliks Nowowiejski

86 87 Hifi 06 17009

Kiedy kilka lat temu na tych łamach publikowaliśmy obszerny esej o Feliksie Nowowiejskim („Hi-Fi i Muzyka” 3/2009), nie sposób było zdobyć nagranie „Quo vadis”, a cóż dopiero usłyszeć to dzieło na żywo. I oto w listopadzie 2016 odbył się koncert w Warszawie, a wkrótce potem – nagranie, dokonane trochę wcześniej, z tymi samymi wykonawcami, w olsztyńskiej filharmonii.

10 znakomitych utworów na podróż autem

82 85 Hifi 06 2017002

Serce rośnie u progu lata. Czego byśmy nie robili i jak wielu zobowiązań nie mieli – o tej porze roku świat zawsze lekko zwalnia. Siłą rzeczy, mamy więcej czasu na sublimowanie zmysłowości i celebrowanie dobrej muzyki.

Niektórzy z nas wkrótce wyruszą na coroczne eskapady. Pamiętajmy, że przekręcenie kluczyka w stacyjce to już początek wakacji. Nie traktujmy podróży jako zła koniecznego. Cieszmy się krajobrazami i wzbogaćmy je pięknymi, pasującymi do okoliczności dźwiękami.

Zbigniew Preisner - Dokąd?

81022017 001Zbigniew Preisner – dla jednych „ojciec chrzestny Piotra Rubika”, dla innych – objawienie i najwybitniejszy polski kompozytor. Dla nas – istotny artysta z kręgu rodzimej kultury, swobodnie operujący międzynarodowymi, uniwersalnymi środkami wyrazu. Swego czasu docenił go nie tylko znakomity reżyser Krzysztof Kieślowski, ale także David Gilmour z grupy Pink Floyd. Takie rzeczy nie dzieją się przypadkiem.

Pożegnanie z George’em Michaelem

81012017 001
 „Last Christmas” to sztandarowy przebój na Boże Narodzenie. Firma Nielsen Music, z której danych korzysta amerykański „Billboard”, umieściła utwór na dziesiątym miejscu ubiegłorocznych świątecznych hitów. To wysoka pozycja, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę, że piosenka debiutowała 33 lata temu!

Dziesięć utworów na walentynkową randkę

6875012017 002
Prawdziwemu melomanowi nie wypada lubić składanek. Woli on pełne albumy –jednolite świadectwa swoich czasów. Dzięki temu niemal zawsze ma gwarancję, że cała produkcja zeszła z jednego stołu mikserskiego, jednych monitorów i będzie brzmiała spójnie. Poniższe rekomendacje prosimy zatem traktować z ciepłym dystansem. Co nie zmienia faktu, że każdy z utworów jest polecany szczerze. Proponujemy spokojny tour przez klasyczny soul i pop.

A na koniec trochę jazzu. Wszak bez jazzu nie ma gazu.